News

Davčne spremembe 1. 1. 2025

Prvi paket davčnih sprememb je bil v uradnem listu objavljen 10. decembra 2024 in stopi v veljavo s 1. januarjem 2025. Usmerjen je v krepitev konkurenčnosti gospodarstva in dodane vrednosti.

Spremembe je vlada razdelila v tri sklope.

Vsebina prvega sklopa sprememb so razvojno naravnani ukrepi, podpora dejavnosti in zaposlenim z višjo dodano vrednostjo.

Drugi del paketa sprememb vključuje ukrepe za izboljšanje mednarodne konkurenčnosti slovenskega gospodarstva in povečanje pravičnosti davčnega sistema.

V tretjem sklopu se spremembe ne nanašajo na povečanje javnofinančnih sredstev, temveč na druge politike in cilje. Največja sprememba se nanaša na omejitev poslovanja normirancev.

Davčne novosti, ki stopijo v veljavo 1. 1. 2025, bodo vplivale tako na posameznike kot na podjetja. Spreminjajo se trije za podjetnike relavantni zakoni, in sicer:

  1. Spremembe Zakona o dohodnini (ZDoh-2)
  2. Spremembe Zakona o davku na dodano vrednost (ZDDV-1)
  3. Spremembe Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2)



Spremembe Zakona o dohodnini

  • Sedemodstotno zmanjšanje dohodnine za Slovence in tuje državljane, ki ob prihodu v Slovenijo niso starejši od 40 let, zadnji dve leti niso bili rezidenti Slovenije in bodo imeli plačo v višini najmanj dvakratnika zadnje objavljene povprečne plače.
  • Lažje nagrajevanje delavcev z delnicami in deleži; ta dohodek bo izključen iz delodajalčeve obveznosti brutenja dohodka.
  • Zamik izračuna davčne obveznosti od nagrajevanja zaposlenih pri start-upih in posredno s tem tudi nastanek obveznosti za plačilo prispevkov za socialno varnost.
  • Sprememba pogojev za obstanek v sistemu normirancev. V letu 2025 bodo lahko normiranci le tisti, ki v letu 2023 in 2024 ne presežejo prihodkov v višini 300.000 EUR; v letu 2026 pa tisti, katerih prihodki v letu 2024 in 2025 ne bodo presegli 60.000 EUR, (oziroma 30.000 EUR-popoldanski s.p.), torej se bodo za obstanek v sistemu normirancev preverjali prihodki leta 2024 in 2025. Obdavčitev bo ugodnejša.



Spremembe Zakona o davku na dodano vrednost

  • Uvedba DDV skupin, če med zavezanci obstaja neprekinjena gospodarska, organizacijska in finančna povezava v celotnem davčnem obdobju.
  • Dvig meje za obvezni vstop v sistem DDV s 50.000 EUR na 60.000 EUR.
  • Mali davčni zavezanci, ki niso identificirani za namene DDV v Sloveniji, bodo lahko v EU poslovali brez identifikacije in obračunavanja za namene DDV do skupne višine prihodkov 100.000 EUR.
  • Obvezno poročanje DDV knjig prejetih in izdanih računov. Davčni organ bo omogočal predizpolnjen obračun DDV.
  • Obdavčitev sladkih pijač (z dodanim sladkorjem) in energijskih pijač se z 9,5 % stopnje DDV zvišuje na 22 %. Nabave sladkih pijač v letu 2024 bodo lahko obračunane še po nižji stopnji, če bo račun prejet do 25. januarja 2025.
  • Oprostitev DDV za blago v korist žrtev elementarnih nesreč, opravljanje storitev, povezanih s takim blagom, vključno s storitvami dajanja v najem.

Spremembe ZDDPO-2

  • Koriščenje olajšave za zeleni in digitalni prehod se zviša z enega na pet let, velja za vlaganja po 1. 1. 2025, v višini davčne osnove.
  • Omejitev prenosa davčnih izgub na pet let (prej neomejeno). Velja za izgube, ustvarjene po 1. 1. 2025. Izgube do tega datuma bo mogoče koristiti do leta 2031.

Nova Standardna klasifikacija dejavnosti

Pravočasno sporočite spremembo glavne dejavnosti zaradi uvedbe SKD 2025! - DO KONCA LETA 2024

Z novim letom vstopa v veljavo nova različica Standardne klasifikacije dejavnosti, znana kot SKD 2025, ki prinaša posodobitve in prilagoditve v klasifikaciji dejavnosti za podjetja in druge poslovne subjekte. Zaradi teh sprememb bo za določena podjetja potrebno prilagoditi tako glavno kot druge dejavnosti, ki so trenutno vpisane v Poslovni register Slovenije.

AJPES bo za namen posodobitev na svoji spletni strani objavil vprašalnik, ki bo dostopen napovezavi: AJPES vprašalnik SKD 2025. S pomočjo vprašalnika bodo podjetja oziroma pooblaščene osebe lahko enostavno sporočile, katera dejavnost po novem SKD 2025 bo od 1. januarja 2025 postala glavna dejavnost njihovega podjetja.

Pozivamo Vas, da še pred koncem leta 2024 pregledate spremembe SKD 2025.

Najbolje, da pokličete in pogledamo, ali se je SKD za vaše podjetje spremenila.

Navedene so splošne informacije, v kolikor Vas zanima več o katerikoli spremembi, se lahko dogovorimo za sestanek.